بازرسی کالاهای تجاری، شاه‌کلید مغفول مانده

بازرسی کالاهای تجاری، شاه‌کلید مغفول مانده

گسترش بازرگانی جهانی چنان توسعه یافته که دیگر هیچ کشوری نمی‌تواند خودرا بی نیاز از آن دانسته و به تمامی خودکفا باشد. این گسترش، رقابت را بیشتر و البته بازار داد و ستد خارجی را نیز پیچیده و دشوارتر کرده است. به همین دلیل مبادلات کالاهای تجاری دیگر مانند بازارهای سنتی فقط شامل خریدار و فروشنده نبوده و افراد و شرکت های دیگری نیز به امر واردات و صادرات کالا وارد شده و سهمی در آن دارند.
نگرانی اصلی بیشتر بازرگانان، دولت‌ها و کنشگرانی که در بخش بازرگانی فعالیت می‌کنند اطمینان از مرغوبیت و کیفیت کالاها است. در این راستا و برای کنترل و بازرسی کالا در بازرگانی جهانی، شرکت‌های بازرسی کالا نیز وارد این عرصه بسیار مهم شدند و وظیفه اصلی آنان، بررسی و نظارت بر کیفیت و کمیت کالاهای وارداتی و صادراتی در مبدا و مقصد مورد نظر و صدور گواهینامه‌های مرتبط است.
براساس قوانین وضع شده از سوی سازمان ملی استاندارد، بازرسی کالا، بخشی جدا نشدنی از واردات و صادرات است و به‌دلیل اهمیت ویژه آن، کمیته جهانی استاندارد قانون‌هایی را برای این خدمت‌رسانی ارائه داده که برای بسیاری از کشورهای دنیا یک معیار و مرجع به‌شمار می‌رود و توسعه آن در سطح جهانی به اندازه‌ای بوده که از« بازرسی کالاهای تجاری» به‌عنوان یکی از پیچیده‌ترین و تخصصی‌ترین بخش‌های بازرگانی یاد می‌شود .
«بازرسی کالاهای تجاری» بیشتر یک آزمایش بسیار دقیق و یک ارزیابی و سنجش رسمی است. بازرسی در حوزه‌های بازرگانی شامل اندازه‌گیری‌ها و آزمون‌هایی است که برای تائید ویژگی‌های خاص موجود در کالاهای تجاری وارداتی و صادراتی در نظر گرفته می‌شود . نتایج این بازرسی‌ها به‌طور معمول با ضرورت‌ها و استانداردهای مشخص برای تعیین اینکه آیا مشخصات موجود در کالاهای تجاری، هم‌راستا با ویژگی‌های گفته شده است یا یا آن‌ها تفاوت دارد.

چرا کالاهای تجاری بازرسی می‌شوند؟

یکی ازدل مشغولی‌های همیشگی فروشندگان و خریداران در داد و ستدهای جهانی و خرید کالا، نداشتن اعتماد به طرف مقابل و تردید در تعهدات مورد توافق است و یکی از روش‌های مورد توجه که با استفاده از آن مسئولیت فروشندگان پیش از حمل کالا و دریافت هزینه‌های معمول مورد بررسی قرار داده شود، بهره‌مندی از سرویس‌های شرکت‌های بازرسی است که با به‌کارگیری نظارت و کنترل کمی و کیفی کالای خریداری شده، موجب کم شدن اختلاف‌ها بین خریدار و فروشنده می‌شود.
با انجام خدمات بازرسی قبل از حمل، خریدار می‌تواند با پیش‌بینی‌های لازم و انتخاب یک شرکت بازرسی معتمد، شرایطی را فراهم کند که مشکلی ایجاد نشود یا در صورت بروز مشکل، مدارک و شواهد کافی دال بر چگونگی شرایط کالا قبل از حمل را در اختیار داشته باشد.

بازرسی در مبدا و مقصد
بازرسی پیش از حمل کالا یا «سورویانس« یعنی هرگونه کنترل، نظارت، بررسی، بازبینی، آزمایش، نمونه برداری، اندازه گیری و عملیاتی شبیه به آن که در مورد کیفیت، کمیت و بر حسب سایر ویژگی‌های کالا، خدمات، تجهیزات و فرآیندها و به منظور تعیین مطابقت آنها با شرایط قرارداد و مشخصات از پیش تعیین شده و یا برای اعلام نظرات حرفه‌ای انجام می‌شود و در نهایت می‌تواند به صدور گواهینامه بازرسی منجر شود.
چنانچه اسناد حمل به علت ارائه ندادن گواهی بازرسی کالاهای تجاری، موخر بودن تاریخ بارنامه نسبت به صدور گواهینامه، مغایرت متن گواهینامه بازرسی با متن تعیین شده، ارائه گواهی بازرسی از طرف شرکت دیگر به جز شرکت بازرسی تعیین شده و یا عدم تایید گواهی بازرسی توسط اتاق بازرگانی محل صدور گواهی بازرسی، به‌صورت وصولی دریافت شود، طبق دستورالعمل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بازرسی کالا در گمرک مقصد و به‌طور انحصاری توسط این شرکت انجام می پذیرد و این امر مبین اطمینان کامل بانک مزبور به این شرکت و در جهت حفظ مصالح و سیاست‌های ارزی کشور است.
تایید ارزش پروفرما
همان‌طور که از اسم این بازرسی مشخص است ، این نوع بازرسی کالا به منظور بررسی و ارزیابی قیمت محصول و واقعی بودن آن صورت می‌گیرد . البته از آنجایی که بازرگان از قیمت کالا با خبر است ، بازرسی قیمت ، بیشتر به درخواست موسسه مالی و بانک انجام می‌شود . ولی هزینه بازرسی بر عهده خریدار یا واردکننده کالا خواهد بود به خصوص در مواردی که هزینه پروژه را یک‌ نهاد یا بانک دولتی قرار است پرداخت کنند ، به منظور پیشگیری از سوءاستفاده از وام‌های کم بهره یا ارز ارزان، بازرسی قیمت از اهمیت بیشتری برخوردار است .
با توجه به این موضوعات، وجود شرکت‌های بازرسی کالاهای تجاری به منظور بررسی و ارزیابی کالا و انطباق آن با آنچه که در قرارداد ذکر شده برای انجام فعالیت‌های بازرگانی ضروری و الزام‌آور است. قوانین مربوط به استانداردهای کالاهای وارداتی و صادراتی توسط موسسه استاندارد ایران انجام می شود که مجموعه قوانین سختی را برای ورود و خروج کالاها در نظر گرفته است.
شرکت‌های بازرسی کالاهای تجاری امروزه به بررسی کالاهای وارداتی و صادراتی می پردازند و آن‌ها را از نظر کمی و کیفی بررسی و مجوزهای لازم را صادر می‌کنند. در این راستا کمیته جهانی استاندارد (ایزو) به منظور تسهیل این امر، اقدام به تدوین دستورالعمل‌هایی در زمینه بازرسی کالا کرده که این استانداردها مرجع و منبع کشورهای گوناگون جهان در بحث بازرسی کالا شده‌اند.
نیلوفر غفاری‌پور
مدیر بخش فرآورده‌های غذایی و دارویی شرکت بین‌المللی بازرسی کالای تجاری IGI

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت بین المللی بازرسی کالای تجاری می باشد.

سیم بکسل