Menu

81 میلیارد تومان برگ سبز از چایکاران خریداری شد

محمد صادق حسنی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از پنجم تا بیستم اردیبهشت ماه جاری به مدت 15 روز ، 24 هزار و 690 تن برگ سبز درجه یک و 37 هزار تن برگ سبز درجه دو از سوی کارخانه های چایسازی خریداری و قیمت آن زودتر از موعد مقرر پرداخت شده است.
وی با کم سابقه خواندن پرداخت بهای برگ سبز توسط کارخانه های چایسازی در فصل زراعی جاری خاطرنشان کرد: 142 کارخانه چایسازی در نیمه اول اردیبهشت ماه اقدام به خرید برگ سبز کرده اند و 93کارخانه چایسازی نیز قدرالسهم خود را که حدود 10 میلیارد تومان می شود، زودتر از موعد مقرر به سازمان چای پرداخت و این سازمان نیز مبلغ یادشده را به حساب چایکاران واریز کرده است.
به گفته صادق حسنی، 15 کارخانه نیز قدرالسهم خود را تا امروز به حساب سازمان چای پرداخت می کنند تا به سرعت این مبلغ به حساب چایکاران واریز شود.
وی با یادآوری آغاز برداشت برگ سبز چای از پنجم اردیبهشت ماه جاری گفت: از 100 درصد بهای برگ سبز به چایکاران، 54 درصد قدرالسهم کارخانه های چایسازی و بقیه قدرالسهم دولت است.
استان های گیلان و مازندران 25 تا 28 هزار هکتار باغ چای دارند که 90 درصد این باغ ها در گیلان قرار دارند.
در فصل زراعی جاری، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک 32 هزار و 750 ریال و برگ سبز درجه دو ، 18 هزار و 492 ریال تعیین شده که نسبت به سال قبل، به ترتیب 20 و 21 درصد افزایش دارد.
برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.
158 کارخانه برای خرید تضمینی برگ سبز چای با سازمان چای کشور قرارداد منعقد کرده اند.
لاهیجان در 40 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان (رشت) واقع است.

بالای صفحه