بورس با جهش 2903 واحدی به کار خود پایان داد

نماگر بازار سرمایه امروز به رکوردی جدید دست یافت و وارد کانال 116 هزار واحدی شد.
نوسان بهای ارز، رشد قیمت نفت، جذابیت یافتن شرکت های صادرات محور، افزایش قیمت برخی کالا و احتمال آزادی شرکت های پتروشیمی و فلزی در فروش ارز صادراتی در بازار ثانویه سامانه نیما از مهمترین علت های رشد شاخص بورس به شمار می رود.

پاسخ مثبت صنایع بورسی به نوسان نرخ ارز
گروه فلزات اساسی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 441 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 596 میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه شیمیایی به ارزش 904 میلیارد ریال و کانی های فلزی به ارزش 507 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
همچنین در رده چهارم معاملات امروز، گروه فرآورده های نفتی با دادوستدی به ارزش 470 میلیارد ریال قرار گرفت و گروه چند رشته ای صنعتی نیز با معاملاتی به ارزش 352 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

رشد دسته جمعی شاخص های بورس
در معاملات امروز 2 میلیارد و 83 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش پنج هزار و 440 میلیارد ریال در 124 هزار و 748 نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 851 واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 22 واحد افزایش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز 15 واحد رشد کرد، این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، شاخص آزاد شناور نیز 2 هزار و 956 واحد بالا رفت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 2 هزار و 284 واحد و شاخص بازار دوم بورس نیز پنج هزار و 90 واحد افزایش یافت.
بر این اساس، در معاملات امروز نمادهای صادرات محور مانند فولاد (فولاد مبارکه)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، فملی (ملی صنایع مس)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و پارس (پتروشیمی پارس) با بیشترین تاثیر مثبت، شاخص را بالا کشیدند.

رکورد شکنی فرابورس
شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز 42 پله رشد کرد و در جایگاه یک هزار و 337 واحدی قرار گرفت.
همچنین در بازار فرابورس، بیش از 968 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از سه هزار و 519 میلیارد ریال داد و ستد شد.
در معاملات امروز نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، زاگرس (پتروشیمی زاگرس) و میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) بیشترین سهم را در رشد شاخص داشتند.